کمپین

اسفندیار پورهنگ، از فعالان اجتماعی و قومی بختیاری و از پیشگامان فعالیت های عام المنفعه و خیریه در استان خوزستان، درگذشت.

به گزارش آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز)،اسفندیار پورهنگ که از چند روز قبل به علت سکته مغزی در بیمارستان لقمان تهران در حالت کما به سر می‌برد، صبح روز شنبه 02/06/1392 درگذشت.

مجتبی صفری مدیر موسسه نوسازی و توسعه پایدار بختیاری با اعلام این خبر به خبرنگار ایبنانیوز گفت: «اسفندیار پورهنگ علاوه بر فعالیت اقتصادی خود بعنوان کارآفرین حوزه راه، مسکن و شهرسازی، به فعالیت خیریه در مناطق محروم بختیاری و نیز حمایت از حرکتهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی می پرداخت؛ حمایت مالی از یتیمان، ساخت رایگان مدارس متعدد در مناطق محروم، گره گشایی از مشکلات روزانه افراد، کمک مالی به تیم های ورزشی، جشنواره ها و همایشهای فرهنگی و هنری، حمایت مالی از اعزام قهرمانان ورزشی مدال آور به مسابقات از جمله فعالیت های وی به شمار می رود. وی همچنین نائب رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان خوزستان و رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز شهر سالند (سردشت) در شمال استان خوزستان بود». 


(تصویر: اسفندیار پورهنگ و سه کودک بختیاری در همایش آسماری در مسجدسلیمان)

غلامرضا نصرالله پور مدیر آموزش و پرورش دزفول در پیامی به مناسبت درگذشت پورهنگ، تاکید کرد: «مرحوم حاج اسفندیار پورهنگ خیری سعادتمند، عاشق و پرشور برای آموزش و پرورش بود که با احداث مدرسه های باشکوه برای دانش آموزان عزیز شهرستان دزفول زمینه ی تحصل دانش آموزان تیزهوش را در یک فضای شایسته فراهم نمود، بدون شک یاد و نام آن مرحوم که از یاران نهضت مدرسه سازی است جاوید و همواره در یاد و خاطره دانش آموزان و اصحاب تعلیم و تربیت خواهد بود».

عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی درپی درگذشت اسفندیار پورهنگ گفت: «حاج اسفندیار پورهنگ از پناه‌گاه‌های مردم در دورانهای سخت بود. و به عنوان نماد مردم خوزستان در گرایش مردم به ایثار و مهرورزی و نوع دوستی بسیار موثر بود. نقش بی‌بدیل آن مرحوم در امورات اجتماعی و فرهنگی را هیچ‌کس نمی‌تواند نادیده بگیرد و با توجه به اعتقاداتی که به لزوم تحول در جامعه داشت، دارای نقش ممتاز و فداکارانه‌ای بود و واقعاً یک پناهگاه برای مردم و یک محور برای فعالان اجتماعی و فرهنگی به حساب می آمد». 
 
در مراسم تشییع و تدفین اسفندیار پورهنگ که عصر روز دوشنبه از درب منزل وی تا گلزار شهدای شهید آباد دزفول برگزار شد، ده ها هزار نفر از مردم حضور داشتند و خبرنگاران محلی، کثرت جمعیت را قابل مقایسه با عزاداری عظیم روز عاشورای دزفول دانسته اند.


(تصویر: مراسم خاکسپاری اسفندیار پورهنگ در دزفول با حضور دهها هزار نفر از مردم)

عباس پاپی زاده نماینده مردم دزفول در مجلس با سخنرانی در مراسم خاکسپاری پورهنگ با اشاره به حضور گسترده مردم در این مراسم، گفت: «همه مردم فهیم و قدرشناس با حضور بی نظیر خود نسبت به این خیرّ بزرگ اظهار محبت کردند که نشان دهنده جایگاه والای ایشان است».

پاپی زاده همچنین در پاسخ به اظهار نارضایتی مردم از عدم حضور برخی مسئولین شهرستان دزفول در مراسم خاکسپاری پورهنگ، گفت: «عدم حضور برخی مسئولین، باعث تاسف اینجانب نیز شد زیرا حاج اسفندیار پورهنگ اگرچه بختیاری بود ولی شخصیتی فراتر از قوم و طایفه بود و خود را متعلق به همه مردم می دانست و همه مردم شهرستان دزفول و استان خوزستان از خدمات وی برخوردار شده بودند». 


(تصویر: اسفندیار پورهنگ در آئین بهره برداری از یک مدرسه اهدایی)

فریدون امیدی از فعالان فرهنگی بختیاری نیز در این باره نوشت: «دهها هزاران نفر از مردم قدر شناس بختیاری و لر با حاج اسفندیار پورهنگ اسوه مهرورزی و نیکوکاری وداع کردند و به رسم درگذشت سرداران و کلانتران نام آور بختیاری، مراسم تشییع و تدفین سرداری از سرداران و کلانتران نامی خود را بجای آوردند. و غیبت برخی مسئولین شهرستان دزفول بهت و ناباوری مردم حاضر در مراسم را درپی داشت و سوال بزرگ و بی پاسخ امروز این مراسم بود». 

گفتنی است مراسم یادبود اسفندیار پورهنگ که عصر روز سه شنبه برگزار شد، به علت کثرت جمعیت، به جای برگزاری در مسجد در مصلی بزرگ نماز جمعه شهرستان دزفول برگزار گردید.


برچسب‌ها: اسفندیارپورهنگ ازفعالان اجتماعی بختیاری درگذشت, تصاویر, کمپین طلاب و روحانیون حامی محسن رضایی, کمپین محسن رضایی, محسن رضایی

نویسنده کمپین
آخرین مطالب

اسلایدر